I když se může zdát, že analogový záznam videa je otázkou minulého tisíciletí a jeho rozmach končí s videokazetami, opak je pravdou.

Mnoho výrobců dále analogové kamery vyrábí a dokonce vyvíjí i nové technologie (jmenovitě třeba HDCVI vyvýjené firmou Dahua), které do analogového světa i Full HD rozlišení.

A co je hlavní, vyrábí je velmi levně. Mnohem levněji, než jejich srovnatelné IP (digitální) varianty, což je i ten hlavní důvod proč se stále těší velké oblibě.

Logicky vyvstává otázka: Proč si tedy někdo násobně dražší IP kamery někdo kupuje?

A odpověď není zase tak složitá. Pořizovací cena koncových zařízení není u kamerových systému jediná položka. Druhým podstatným nákladem je totiž kabeláž a infrastruktura. A tady analog začíná ztrácet.

  • IP systémy mohou používat hvězdicovou typologii, tudíž lze vést k místu, kde je umístěno více kamer vést jeden kabel a až tam ho rozbočit pomocí switche. U analogového systému platí, že 1 kamera = 1 kabel k rekordéru.
  • Pro provoz IP kamer lze použít stávající počítačovou síť. Což může být zanedbatelná položka (a v případě menších nezabezpečených sítí se nedoporučuje), ale pokud je například o zabezpečení průmyslového areálu zasíťovaného optickými linkami může být úspora při použítí stávající infrastruktury značná.

Další problematikou je pak samotná kvalita kabeláže a jeho vedení. Analogové kamery jsou mnohem náchylnější na kvalitu přenosu signálu. Ze zkušenosti si dovolím tvrdit, že valná většina problémů způsobených v analogových systémech je způsobena nekvalitní nebo špatně vedenou kabeláží a jejím rušením. 

V neposlední řadě je tu pozáruční servis. Analogové kamery mají různé standardy. A ty se navíc časem mění, některé končí a nové přibývají s tím jak se mění požadavky na rozlišení a obrazové parametry bezpečnostních kamer. 

Samozřejmě, některé moderní analogové kamery lze přeprogramovat i na starší standarty, nicméně nemusí to být pravidlem pro všechny protokoly a výrobce.

A tak se může stát, že když za pár let nebudete muset měnit jen jednu rozbitou kameru, ale celý systém. Naopak digitální kamery určené pro proužití v bezpečnostních aplikací jsou standartizovány protokolem ONVIF (pokud budete kupovat kameru nebo rekordér sami, ověřte si, že je ONVIF kompatibilní, může vám to ušetřit spoustu práce)  a jsou tak zpětně i mezi jednotlivými výrobci kompatibilní.

Existují aplikace, kde bude výhodnější použít analogový systém, nicméně pro většinu bežných využití stojí za zvážení použití digitálních kamer, i přes prvotní dojem, že se cenově nevyplatí. Po započítání všech položek, se obvykle ceny i v malých instalacích minimálně velmi přiblíží.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.